PESTOVNÁ ČINNOSŤ
- Lesy SNV
- Jan 1
- Čítanie: 2
Príprava plôch na obnovu
Po vyťažení zväčša kalamitného dreva na plochách, kde vznikla holina, je potrebné pred zalesnením vykonať prípravu plochy na obnovu lesa. Tá spočíva hlavne v odstránení haluziny a zvyškov po ťažbe. V minulosti sa táto hmota prevažne spaľovala, v súčasnosti sa ukladá do pásov alebo kôp. Tie následne časom prehnijú a vrátia sa do pôdy v podobe humusu, čím nemalou mierou prispievajú k výžive zalesnených plôch. Táto práca je časovo i fyzicky mimoriadne náročná, no vzhľadom k budúcnosti založeného porastu je veľmi dôležitá.
Obnova lesa
Po príprave plochy na obnovu sa následne pristupuje k samotnému zalesňovaniu. Lesný zákon ukladá vlastníkovi povinnosť zalesniť vzniknuté plochy do dvoch rokov od ich vzniku. Samotná obnova sa vykonáva prevažne jamkovou sadbou, do vykopaných plôšok sa následne, v predpísaných rozstupoch a množstvách, vysádzajú dreviny podľa schváleného predpisu. V súčasnosti sa snažíme vysádzať rôznorodé dreviny, našou prvotnou ambíciou je založiť odolný zmiešaný porast, ktorý v budúcnosti bude ľahšie odolávať nepriaznivým vplyvom. Najčastejšie sa v LM SNV vysádza jedľa, buk, smrekovec, smrek, v menších množstvách javor, jaseň, brest, lipa, jelša, či ostatné cenné listnáče.
Lesná škôlka
Základným stavebným kameňom pre kvalitnú obnovu je životaschopný sadbový materiál. Ten je ideálny z „domácich“ zdrojov a hlavne preto LM SNV prevádzkujú vlastnú lesnú škôlku na Gretli. Na ploche pol hektára v nej pestujeme sadbový materiál už od semena, ktoré je zozbierané z lokálnych uznaných porastov. Týka sa to hlavne jedle, buka a smreka. Lokálne sadenice sa nám v prevádzke osvedčili ako najlepšie, vzhľadom na ich prirodzenú schopnosť adaptácie na miestne podmienky. Sú totiž „doma“ a doma býva predsa najlepšie...
Ochrana mladých lesných porastov
Zalesnením plôch sa samozrejme starostlivosť o vysadené kultúry nekončí. Približne do veku 7 rokov sa na vysadených plochách vykonáva prevažne pomiestne vyžínanie pri ktorom sa okolo vybraných sadeníc vykosí burina, ktorá im zabraňuje v raste. Pred zimným obdobím sa vykonáva aj ochrana mladých lesných porastov proti zveri. Tá môže byť chemická , alebo mechanická, podstatou obidvoch je ochrániť terminálny púčik pred zimným ohryzom zveri. V rámci ochrany mladých lesných porastov vykonávame aj individuálnu ochranu vybraných jedincov, okolo ktorých inštalujeme špeciálne lokálne ohradenie. To by malo zabezpečiť nerušený rast sadenice po dobu niekoľkých rokov. Na niektorých plochách sa vykonáva aj celoplošné oplotenie.
Výchova lesa
Približne vo veku 10 až 15 rokov pristupujeme k prvému výchovnému zásahu, v ktorom hrá hlavnú úlohu motorová píla a um lesníka. Prerezávka je jedným z najdôležitejších zásahov v živote lesa. Práve v nej totiž určujeme budúci ráz, charakter a stabilitu porastov. Citlivo sa zasahuje do drevinového zloženia, dbá sa na vytvorenie rôznovekosti a rôznodruhosti, uprednostňujú sa cieľové dreviny. Odstraňujú sa nekvalitné a poškodené jedince.